Quantcast
Channel: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - Uniwersytet Młodego Odkrywcy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Dyplomatorium młodych odkrywców

$
0
0
wręczenie dyplomów Uniwersytetu Młodego Odkrywcy
Zakończył się cykl interaktywnych warsztatów muzyczno-plastycznych prowadzonych na Wydziale Sztuki UWM pod hasłem Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Podczas uroczystego zakończenia nietypowy koncert zagrała „ceramiczna orkiestra”.

W Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia oficjalnie zakończyły się zajęcia Uniwersytetu Młodego Odkrywcy prowadzone na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (2.06.). W trwających od marca interaktywnych warsztatach muzyczno-plastycznych wzięło udział ok. 180 uczniów z ponad 10 szkół podstawowych i gimnazjów w Olsztynie. Zajęcia prowadzili artyści wykładowcy z Wydziału Sztuki UWM. Program został specjalnie opracowany dla różnych grup wiekowych. Młodzi odkrywcy poznawali tajniki rzeźby, ceramiki, malarstwa, fotografii. Uczestniczyli w 13 warsztatach.

Finał zajęć to wernisaż prac młodych twórców, zaprezentowanych w galerii w Starej Kotłowni. Wszyscy słuchacze Uniwersytetu Młodego Odkrywcy otrzymali z rąk dziekana Wydziału Sztuki prof. Benedykta Błońskiego specjalne dyplomy potwierdzające uczestnictwo w zajęciach.

Wśród młodych odkrywców był 8-letni  Michał z SP nr 2. Uczestniczył w warsztatach ceramicznych odciskania w glinie różnych kształtów. Powstałe w ten sposób ozdobne kafelki zostały następnie wypalone i pomalowane. Michał odcisnął samochodziki.

- Bardzo mi sie podobały zajęcia. Malowaliśmy też z chłopakami obraz Spidermana - mówi.

Niecodziennym akcentem dyplomatorium młodych studentów był koncert zagrany na… instrumentach ceramicznych wykonanych podczas warsztatów pod okiem dr. Izydora Borysa z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki.

- Młodzież jest spontaniczna i ma nieokiełznaną wyobraźnię. Trzeba było tylko odpowiednią ją nakierować. Podczas warsztatów powstały okaryny, fleciki, gwizdki, dzwony rurowe - opowiada dr Izydor Borys.

Młodzi artyści zmierzyli się z dorosłym repertuarem. Zaproszeni goście usłyszeli m.in. walc J. Straussa, z towarzyszeniem ceramicznych instrumentów, a także piosenkę harcerską Zielone sosny oraz Wiosna z repertuaru Skaldów. W tych dwóch ostatnich utworach ceramicznej orkiestrze dyryugowanej przez prof. Katarzynę Bojaruniec, towarzyszył chór z Gimnazjum nr 5 prowadzony przez Hannę Borys. Z krótkim koncertem wystąpili też studenci i wykładowcy Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki.

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mający na celu popularyzację dokonań polskich naukowców wśród różnych grup społecznych. Zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Na naszym Uniwersytecie prowadzili je pracownicy naukowi z wydziałów Biologii i Biotechnologii (tu zgłosiło się ok. 200 osób) oraz Sztuki – (prawie 130 chętnych). Zajęcia na Wydziale Sztuki odbywały się pod hasłem Eksperymentowanie w sztuce.

mah


Viewing all articles
Browse latest Browse all 5

Latest Images

Trending Articles